OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Tábory » Táborová kronika Račí hrad 2013

Táborová kronika Račí hrad 2013

Sobota - 24. 8. 2013

Dneska jedeme domůůůůůůůůůů ! Ale kdo si myslel, že už nebude rozcvička, tak se šeredně mýlil – proběhl budíček, rozcvička i snídaně přesně tak, jak jsme si tu na to zvykli. Akorát potom už se nehráli žádné hry, ale začalo velké balení, což nebyla žádná sranda. U každého pokoje dozoroval a pomáhal někdo z vedoucích, praktikantů či pomocníků, čímž doufáme, že docílíme toho, že každé dítě přiveze domů minimum cizích věcí :-)  Jakmile jsme se každý sbalil, tak jsme pokoje i chatky řádně poklidili, předali a ve volném čase jsme se mohli věnovat dovýrobě našich včerejších výtvorů či případně realizaci nápadů nových, což jsme proložili tradičním dopodepisováním táborových triček. Za  chvilku nás čeká oběd a pak už hurá domů do náručí našich drahých rodičů, prarodičů, tetiček, strýčků či jiných vyzvedávačů, do měkkoučkých postýlek a samozřejmě taky ke hračkám, které musí být seznámeny s hračkami novými ! Další tábor se nám chýlí ke konci, tak si můžeme všichni na chvíli oddychnout a začít pomalu vymýšlet tábor příští :-) !!!

 

Pátek - 23. 8. 2013

Už je tady pátek! To znamená, že už se musíme připravovat na balení a taky, že už si ale vůbec nemusíme ani trochu stýskat, protože rodiče uvidíme už zítra. Ale každopádně je to ještě celistvý táborový den, tudíž probíhá stále v táborovém hracím duchu. Dopoledne bylo zasvěceno převážně odměňování všech dětí za účast v celotáborové hře – tudíž za pomoc v boji proti Rumburakovi, ale nešlo jen o obyčejné předávání cen, ale děti byly vypuštěny do kouzelného bludiště v lese, kde nešlo jen o to najít cestu zpět, ale dalším oříškem bylo najít cestu k vyhlédnuté hračce,kterých bylo v prostorách bludiště rozmístěno několik desítek. Ale jelikož bylo veškeré přelézání i podlézání striktně zakázáno, tak bloudění k hračkám nebyla vůbec snadná věc, naštěstí jsme na to měli ale dostatek času a tak si každý odnesl nejednu hračku dle vlastního výběru. Na odpoledne jsme se posilnili řízkem k obědu a po poledním klidu jsme hráli po družinkách na stanovištích další hry, na což plynule navázaly dílničky. A co že jsou to dílničky? Samozřejmě, že nejde o žádnou fyzicky namáhavou práci, do které jsou děti nuceni, ale vyráběli se různé barevné předměty, které jsme si pak mohli nechat nebo které doma předáme našim blízkým. Výrobu jsme dokončili tak tak před večeří a po ní jsme absolvovali další soutěž a sice videostop v jídelně, při čemž jsme shlédli několik ukázek z pohádek a filmů pro děti, ke kterým jsme měli uhodnout správný název filmu. Poté už jsme se jen přesunuli do svých pokojů, abychom nabrali sílu na to zítřejší balení, neboť při pohledu do většinu místností je nám jasné, že to zdaleka nebude jednoduchý úkol !!!

 

Čtvrtek - 22. 8. 2013

Dopoledne probíhal v celém táboře převážně úklid, vyhlašování výsledků ze včerejší olympiády a přípravy na odpolední výlet do Rakovníka. Oběd jsme měli o něco dříve, aby polovina táborníků, která jela vlakem stihla spojení z Jesenice. Ve městě jsme se pak všichni sešli, posilnili jsme se hromadně zmrzlinou na účet SDH Zličín a vydali jsme se vstříc dlouho očekávanému rozchodu po obchodech v centru Rakovníka. Úspěšně jsme zde utratili poslední zbytky našeho táborového kapesného za různé hračky, dobroty i suvenýry (Poznámka vedení: kdyby nakupování bylo bráno jako disciplína, tak by to byl opravdu urputný boj, neboť v tom vynikají úplně všechny děti nehledě na to kolik mají korunek :-) !!!). Na závěrečný sraz dorazili překvapivě všichni správně a včas a tak jsme se už jen posilnili svačinou a odebrali jsme se pomalu k táboru. Po večeři jsme měli nástup, na kterém jsme se už museli rozloučit s většinou pánské částí vedoucích, neboť nás jeli reprezentovat na Mistrovství České republiky v požárním sportu, tak jsme jim alespoň přislíbili fandění na dálku ! Po odmávnutí odjíždějících jsme ještě různě sportovali, dokud nám to nepřerušila tma, v jejímž závěsu dorazila i večerka.

 

Středa - 21. 8. 2013

Středa nám začala rozcvičkou a snídaní, po čemž jsme se dozvěděli vyhodnocené Krtečkovy i Bolkovy a Lolkovy etapy, následně jsme započali etapu novou, tentokrát v duchu pohádky Asterixe a Obelixe. Samotný galský druid nám spolu s Asterixem přišli oznámit, co se jim v poslední době přihodilo, potkalo je velké neštěstí, neboť jim byl odcizen recept na velmi složitý kouzelný nápoj, který všem, kdo jej vypijí dává nadlidskou sílu! Nyní čelí galská vesnice, kde bydlí Asterix a Obelix, útokům Římanů, kterým nemá bez kouzelného nápoje šanci čelit… Recept ukradl krkavec, který jej ukryl do medaile za první místo v letošních olympijských hrách. Nezbývalo nám tudíž nic jiného než se zúčastnit těchto her a pokusit se vyhrát ! Vyzkoušeli jsme si množství her na 11 stanovištích, ale výsledky našeho snažení nám budou známy až zítra. Po večeři jsme shlédli scénku Arabely a Petra, kterým se konečně podařilo stát se manželi a to především díky naší pomoci, za což nám řádně poděkovali a my si zasloužili i pořádnou sladkou odměnu. Kromě sladké odměny jsme dále slavili úspěchy ještě na diskotéce, na kterou jsme se již po celý tábor těšili, a kde jsme tancovali jako o život!

 

Úterý - 20. 8. 2013

Ráno nás probudila rozcvička ve velmi speciální podobě, namísto toho, aby nám předcvičoval některý z vedoucích a praktikantů jak tu bývá dobrým zvykem, tak sem nastoupila celá řada zvířat v čele s Žofkou – ředitelkou ZOO. Byli jsme mile překvapeni, protože to znamenalo, že rozcvička bude jiná a lehčí než jindy, nešlo o žádný běh ani cviky, ale zatancovali jsme si společně se zvířátky! Hned poté nám Žofka vyhlásila výsledky své etapy a odebrala se zase do ZOO. Během dopoledne jsme pak začali s plněním nové etapy, která se týkala Bolka a Lolka, konkrétně jsme pomáhali,na prosbu Bolka osobně,  vyčistit jejich pohádku o zlotřilý gang, který ji obsadil (samozřejmě nápad nepřišel z jejich hlavy, ale od Rumburaka, jak jinak…). Kromě několika tematických her jsme dneska stihli shlédnout i přehlídku dravců, kde nechyběli ani káňata, sokoli, orli, sovy ani supi ! Přednáška o nich byla velmi zajímavá a zakončená menším kvízem, při němž jsme za správné odpovědi dostávali pohledy. Večer nás pak čekal Pohádkový les, jakmile padla tma, tak se naše družstva vydala do lesa, kde se na jednotlivých stanovištích odehrávaly pohádky, které jsme měli za úkol správně uhodnout. Díky pohádkám jsme měli o něco prodlouženou večerku, ale zas nám byl slíbený i posunutý budíček!

 

Pondělí - 19. 8. 2013

Dnes hned po ránu jsme byli svědky trestného činu přímo v našem táboře! Při nástupu začalo najednou houkat naše hasičské auto, všichni jsme se na místo činu rozeběhli, abychom zjistili příčinu a ukázalo se, že se do našeho vozu snažil dostat samotný pohádkový Krteček. Ať je to neuvěřitelné jak chce, tak se to doopravdy stalo a my jsme se dali do vyšetřování Krtečkových důvodů. Při vyšetřování jsme zjistili, že to ale krteček nemyslel vůbec tak špatně, jak to ve skutečnosti vypadalo, za všechno mohl opět náš společný nepřítel – Rumburak, který Krtečkovi rozbil jeho parádní autíčko. Moc se nám za své ranní činy omluvil a my jsme tedy zoufalému Krtečkovi hned vše odpustili a víc mu to už nevyčítali. Rozhodli jsme se mu podat pomocnou ruku, čemuž jsme se věnovali celý den – sestavovali jsme z kartónu po družinkách vlastní autíčka a sháněli do nich pracně ty správné součástky. Jelikož nás dneska ale přepadla nejedna dešťová sprcha, tak jsme podstatnou část dne trávili v budově, kde jsme si buď uklízeli vlastní svinčíky na pokojích a chatkách a nebo jsme si zdobili dovezená bílá trička různými táborovými motivy a sbírali jsme na ně podpisy svých kamarádů.

 

Neděle - 18. 8. 2013

V pondělí ráno se nám po táboře objevily novinové výtisky táborového týdeníku,ve kterých jsme si kromě uplynulých událostí početli i o nejnovějších peripetiích ředitelky místní ZOO – Žofky. V ZOO prý nastal chaos způsobený jakýmsi krkavcem – jakmile jsme se tuto informaci dočetli, tak nám bylo jasné odkud vítr vane a kdo otevřel klece a přeházel cedulky téměř všem zvířátkům. Náš úkol byl tedy jasný – zvířata pochytat, správně ubytovat a uvést všechno do pořádku. Do večera jsme tedy měli co dělat, ještě za tmy jsme v táboře lovili zvířata, respektive jejich podpisy, což ale nebylo úplně jednoduché, protože zde pobíhala falešná zvířata, která se nás pokoušela jen strašit a všechno tím tedy jen zdržovala! Nakonec jsme ale vše zvládli a mohli jsme se pak zaslouženě odebrat do svých postýlek.

Speciální výtisk táborového týdeníku ke stažení zde.

 

Sobota - 17. 8. 2013

Dnes jsme započali den o poznání dříve, protože jsme potřebovali stihnout autobus z Jesenice, který nás dovezl do Plasů – destinace našeho celodenního výletu. S vybavenými batůžky a pořádnou svačinou jsme si po skupinkách vyzkoušeli různorodé aktivity na místní pouti. Zdejší „Velká louka“ hostila několik desítek pestrobarevných atrakcí, které lákaly děti všeho věku, pokud jsme se zrovna netočili, nelétali vzduchem nebo se třeba nebáli ve strašidelném domě, tak jsme čas trávili u stánků se sladkými dobrotami. Ve druhé půlce dne jsme se z pouti přesunuli do areálu Plaského kláštera, kde po celý víkend probíhá dobový jarmark. Shlédli jsme nejen dobové stánky, ale i ukázky řemesel a sehranou pohádku. Díky velmi teplému počasí a nabitému programu jsme již ke konci výletu byli všichni parádně unavení a kdekdo tak po zpáteční cestě i usnul :-)

 

Pátek - 16. 8. 2013

Na pátečním ranním nástupu jsme dohnali resty z předešlých dní, kufr na ztráty a nálezy již praskal ve švech a tak bylo zapotřebí jeho obsah rozdělit majitelům, kteří se samozřejmě museli o navrácení tradičně nějak zasloužit.  Dopoledne jsme věnovali všichni plnění specializace „Střelec“, což zahrnovalo mimo jiné i střelbu z luku, vrh koulí, šipky a střelbu ze vzduchovky. Posilněni smaženým květákem a pórkovou polévkou jsme se po poledním klidu věnovali opět celotáborové hře – tentokrát Gumídkům, kterým opět ublížil zlosyn Rumburak ! Díky kouzlu tohoto čaroděje druhé kategorie Gumídci zapomněli co mohli a tak jsme odpoledne absolvovali cestu, která měla pomoci navrácení jejich paměti. Cesta byla zakončená v táboře večeří a poté jsme ještě po družinkách míchali kouzelnou hopsinkovou šťávu podle starodávného rodinného receptu Gumídků. Postup nebyl jednoduchý a suroviny nebylo snadno k dostání, bylo možné je získat pouze za splněné úkoly. Vlastní výroba se podařila a posléze mohl každý svůj nápoj ochutnat, přičemž jsme zjistili, že chuť je lepší než jsme očekávali. Část nápoje jsme ale museli nechat pro Gumídky, kteří se pro něj v noci zastavili a my jen doufáme, že byl umíchán tak dobře, že jim pomůže, neboť bez něj by ve své pohádce byli takřka bezbranní !

 

Čtvrtek - 15. 8. 2013

Dnešní den započal jako každý jiný: budíček – rozcvička – snídaně a pak jsme na louce potkali Makovou panenku jak zamilovaně tančí se svým druhem, Motýlem Emanuelem. Tančili moc krásně, dokud je nepřerušil náš známý nepřítel Rumburak, ten aby donutil Makovou panenku k pláči, tak unesl ubohého Motýla Emanuela. Maková panenka tak plakala, že jsme ji rozhodně nemohli nechat na holičkách a tak jsme se po celý den snažili najít ztraceného Emanuela na základě různých stop a zároveň jsme vyráběli nové korále pro Makovou panenku, aby přišla alespoň na chvilku na veselejší myšlenky. Jednotlivé družinky si vedly různě, ale vesměs všechny moc dobře a na závěr se nám tak společnými silami podařilo najít i Emanuela! Po hledání jsme se zaslouženě navečeřeli a započali jsme s přípravami plánovaného táboráku, kde nechybělo ani opékání buřtů a zpěv při kytaře!

 

Středa - 14. 8. 2013

Celičkou středu jsme strávili s pohádkovým Rákosníčkem, se kterým jsme hledali ztracené hvězdičky. Hvězdičky nad Rákosníčkovým rybníčkem Brčálníkem přes noc totiž záhadně zmizely, ale my hned věděly, že za takovou velkou loupeží nemůže být v Pohádkové říši nikdo jiný než Rumburak ! A taky, že jo! Přes dopoledne jsme tedy více seznamovali s oblohou, jednotlivými hvězdami a souhvězdími, které jsou vidět na obloze a následně jsme je pak doplňovali do prázdné hvězdné oblohy. Po obědě jsme se snažili vzpomenout si na správný a přesný začátek Rákosníčkovy pohádky, za což nám odměnou bylo večerní letní kino pod nově nalezenými hvězdami. Při sledování noční oblohy se nám dokonce zdálo jako bychom ji znali o něco víc než včera a taky, že ano, dnes jsme totiž znali dokonce i jménem o několik souhvězdí víc než předtím. Až do pozdní večerky nás provázela animovaná pohádka „Na vlásku“, která nás ukolébala až téměř ke spánku.

 

Úterý - 13. 8. 2013

Hned ráno jsme si na nástup zavolali Rumcajse, abychom mu mohli konečně předat klobouk, kvůli kterému se tolik natrápil. Rumcajs byl nadšením bez sebe a tak hned utíkal domů za Cipískem a Mankou, aby jim to vše pověděl.

Po nástupu dorazila do tábora malinkatá návštěva v podobě Pavoučka Štěstíka, který se také doslech o hodných dětech, které pohádkám pomáhají, a tak toho přišel využít. Pavouček nám pověděl, že mu Rumburak v noci zničil jeho velikááánskou pavučinu, kde bydlel s celou svou rodinou. Během celého dopoledne jsme se tedy snažili naučit více o soukání a tvorbě pavoučích sítí, abychom jí tak pomohli opravit ubohému Štěstíkovi. Oprava se nakonec podařila a pavouček s celou velkou rodinou byl zachráněn! Děti si tak vysloužily odpolední výlet do nedaleké Jesenice, doplnily sladké zásoby, které ještě večer korunovaly oblíbené palačinky. Večer nám pak dala dobrou noc samotná princezna Arabela prostřednictvím našeho filmového plátna v jídelně.

 

Pondělí - 12. 8. 2013

Nastal náš první všední den na táboře, který se zde – na táboře liší od dnů víkendových především tím, že ráno nás čekala rozcvička. Dopoledne jsme si procvičovali naši mušku, zacílení a trefu, neboť jsme si na jednotlivých stanovištích vyzkoušeli např. střelbu ze vzduchovky, hod granátem, petanque apod. Po obědě nás navštívil pohádkový Rumcajs, který nás seznámil se svým velkým trápením, a sice šlo o to, že mu někdo ukradl jeho pověstný loupežnický klobouk. Namísto něj zůstal na obvyklém místě pouze vzkaz od zlodějského Rumburaka. Rumcajs byl bezradný, sám na Rumburaka nestačil a tak se mu děti rozhodly pomoci. Cesta po stopách klobouku nebyla snadná, ale díky nalezení stop a indicií jsme se dostaly až ke vzdálené zřícenině hradu Petršpurk, kde jsme našli nejen zakopaný klobouk, ale i poklad někdejších majitelů dnes již zašlého hradu. Hledání bylo nesnadné, chtělo to spoustu času i energie a tak jsme jen tak tak stihli večeři a šli jsme dokonce i celkem dobrovolně dříve spát, neboť únava, která na nás po celém dni dolehla byla silnější než my.

 

Neděle - 11. 8. 2013

Dnes jsme zde strávili poprvé celý den od samého rána až do večera, přičemž jsme již pomáhali první pohádkové postavičce. Konkrétně šlo dnes o Požárníka Sama, kterému jsme pomáhali získat nazpět kdysi  samozřejmou fyzickou kondici pomocí vytvrvalého tréninku. Ještě předtím jsme se ale navzájem poznávali ve svých družinkách, do  nichž nás mocný čaroděj Vigo zařadil během noci a ráno tak bylo každému jasné ke které skupince patří . Vznikly zde tedy 3 družinky, a sice Umpalumpové, Šmudlové a Šmoulové, které nesou žlutou, červenou a modrou barvičku. Do barev každý z nás nafasoval i tričko a kšiltovku, ve kterých jsme následně vytvořily společné fotky (než se všichni opět tradičně nesmytelně zamažeme). Vyhodnocení večer nám přinesl, společně se srdečným poděkováním, hasič Sam, který nám pověděl, že vítězem nedělního snažení jsou Šmoulové, kteří prokázali, že jsou pro dnešek nejlépe fyzicky zdatnou družinkou. Jako pohádku před spaním jsme si hromadně pustili Arabelu, abychom o to lépe zapadli do děje a mohli tak snáze pomoci Pohádkové říši.

 

Sobota - 10. 8. 2013

Dnes, když jsme přetočili kalendář na novou stránku, tak jsme zjistili, že už nadešlo datum 10.8. a jak jsme již všichni dááááávno věděli z přihlášek, tak nastal i čas na zahájení našeho letošního tábora. V Hostivici jsme se rozloučili s našimi rodiči a známými a všichni táborníci se pak odebrali společným autobusem na Račí Hrad, který je na dalších 14 dní naší přechodnou adresou. Rozdělili jsme si pokoje a chatičky, vybalili jsme si věci a vrhli jsme se na seznamování ! Nejprve nám byl představen celý areál Račího Hradu a následně i veškeré dospělácké i dětské osazenstvo, ochutnali jsme zdejší kuchyni a vyzkoušeli už i několikero typů sportovních potřeb, které jsme s sebou z hasičárny přivezli. Jakmile se setmělo, tak se na obloze objevil nečekaně ohňostroj, všichni jsme se daným směrem rozeběhli a na místě nás čekalo překvapení v podobě představení, které nás uvedlo do děje celotáborové hry. Shlédli jsme svatební obřad princezny Arabely s Petrem Mayerem, který byl nečekaně přerušen zlotřilým Rumburakem, čarodějem první kategorie, který řádí v Říši pohádek. Rumburak začaroval ženicha Petra a následně unesl Arabelu pomocí kouzelného pláště, proti tomuto plášti a kouzelnému prstenu neměli ubozí svatebčané  šanci,a  tak prostřednictvím Fantomase poprosili děti o pomoc v boji proti Rumburakovi. Děti s pomocí nadšeně souhlasily a od zítřka se tak budeme snažit najít společnými silami princeznu Arabelu a potrestat nezbedného čaroděje Rumburaka.